انواع رویکرد ها در عکاسی پرتره (بخش نخست)

 

اگر شما به عنوان یک عکاس، مدام به دنبال مهارت هایی برای پیشرفت هستید، یادگیری درست و حرفه ای عکاسی پرتره، به عنوان یک ایده تجاری، بسیار مهم و ضروری است. صرف نظر از این مهم، عکاسی پرتره، راهی برای زنده نگه داشتن خاطرات و لحظه های زندگی خانوادگی و شخصی شما است. فرقی هم نمی کند، دوربین شما حرفه ای یا نیمه حرفه ای باشد یا از دریچه لنز موبایل، عکاسی می کنید. عکاسان پرتره به خوبی مورد توجه و احترام قرار می گیرند و این یک راه خوب، برای یک تازه کار در عکاسی است که یک سرگرمی را به یک حرفه تبدیل کند.

 

«عکاسی پرتره» به چه معناست؟

  شاید در جاهای مختلف، تعاریف زیادی، درباره این سبک پر کاربرد در عکاسی، شنیده یا خوانده باشید. ولی تعریفی که، همه این معانی را در خود می گنجاند؛ سخت نیست. عکس پرتره یک معنی دارد و آن چیزی نیست جز «عکاسی از انسان». تمام عکاسی پرتره مربوط به مردم است. در واقع چالشی است برای چگونه نشان دادن مردم، در بهترین حالت، زمان و مکان ممکن. این سبک، در هر اندازه، سایز و کادری، چه دسته جمعی و چه تنهایی، گاهی کل و یا قسمتی از بدن را در بر می گیرد که به صورت آشکار و پنهان[به دور از چشم سوژه] رخ می دهد.

اگر بخواهیم به معنای جامع تر بپردازیم؛ باید بگوییم: عکس از یک شخص [یا گروهی] که عکاس، با نورپردازی خلاقانه و  پیش ضمینه تاثیرگذار، تلاش می کند، با ژست و حالتی که در ذهن خود دارد؛ به سوژه «شخصیتی خاص»  القا کند.

  کاربرد پرتره در درون اسم خود تعریف شده است. انسانی که همیشه دنبال ساخت شخصیت برای خود بود، اکنون، راهی برای دسترسی به این آرزو یافته است؛ تا بتواند، به زیبایی های خود بیافزاید.

  شما در ادامه این مقاله خواهید دانست، که جنبه های روانشناسی عکاسی پرتره، چه رویکردی هایی را ایجاد می کند. البته نباید رویکرد ها را با شاخه های دیگر عکاسی، اشتباه بگیریم. زیرا هر کدام کاربرد خاص خودش را دارند. شما باید بتوانید؛ به خوبی پرتره های را از هم جدا کنید و شاخه های متفاوتی را در آن بگنجانید.

 

«کاربرد پرتره چیست و به چه شاخه  هایی تقسیم می شود؟»

  شاید بتوان گفت پرتره، پر کاربرد ترین، سبک عکاسیست. با پیشرفت تکنولوژی و ورود شبکه های اجتماعی به لایف استایل روزمره مردم، در دسترس ترین روش عکاسی را می توان به پرتره اختصاص داد؛ چرا که پرتره توانایی این را دارد، که در ارتباط مستقیم با سبک های متفاوت در عکاسی، خود سازنده شاخه های دیگری باشد. شاخه هایی مانند: 

 • عکاسی (همراه) حیوانات

 • عکاسی فارق التحصیلی در مدارس و دانشگاه ها

 • عکاسی مدلینگ

 • عکاسی عروس و داماد (ودینگ) و ...

 

همچنین عکاسی در این سبک، وقتی به «تیپ های شخصیتی» مانند: ورزشکاران، کارمندان، پزشکان و مهندسان، می رسد؛ دوباره شاخه های دیگری نیز به آن افزوده می شود.

 •  پرتره پرسنلی

 •  پرتره هنری

 •  پرتره سیاسی

 •  پرتره تبلیغاتی

 • پرتره خانوادگی

 • عکاسی سلفی «باید در کنار همه این شاخه ها، پدیده ای نو به نام «عکاسی سلفی» را نیز اضافه کنیم.»

 

نباید این شاخه ها را به عنوان یک سبک در نظر بگیریم. زیرا این تقسیمات زیر مجموعه ای از سبک پرتره هستند. با پیشرفت علم روانشناسی و در کنار آن عکاسی، پرتره نیز، وارد فاز جدیدی به نام "زیبایی شناسی" شد. علم زیبایی شناسی در عکاسی پرتره، بهترین تقسیم بندی را در این سبک ایجاد کرد و باعث ایجاد رویکرد ها یا به نوعی شیوه های مختلف در عکاسی پرتره شد.

 

رویکرد های پرتره به چهار بخش تقسیم می شوند :

 • ایده پردازانه (constructionist)

 • خلاق (creative)

 • بی پرده و صادقانه (Candid)

 • محیطی«وابسته به محیط» (environmental)

 

هر کدام از سبک ها، جایگاه متفاوت خود را در پرتره دارند. در قسمت های بعدی این مقاله درباره هر کدام به تفسیر، گفتگو خواهیم کرد. 

تا پایان مقاله های مربوط به رویکردهای پرتره همراه من باشید؛ تا بتوانید فرایند کار در این زمینه را خوب بشناسید و با کسب دانشی فراگیر، وارد این سبک شوید. نویزشات تلاش می کند، مطالب را در گفتاری ساده در اختیار شما بگذارد. آموزش های بعدی را دنبال کنید.(لینک زیر)

 

انواع رویکرد ها در عکاسی پرتره ( بخش دوم)

 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش