انواع رویکرد ها در عکاسی پرتره «تاثیر پرتره در جوامع و ضرورت آن»

   

  در بخش نخست ، به معنی واقعی پرتره پرداختیم. هم اکنون بهتر است، کمی به گذشته ها سفر کنیم. باید بدانیم، عکاسی پرتره، از کجا آغاز شد و چگونه خود را در یک جامعه به ضرورت تبذیل کرد؟

 

عکاسی پرتره، از آغاز تا اکنون

به جرات می توان گفت، تنها ژانری که از زمان اختراع دوربین و به طبع آن عکاسی، پررنگ تر از هر ژانر دیگری، در این صنعت، خود نمایی کرد و همواره نقشی موثر در تاریخ عکاسی داشت، پرتره بود.

تاریخ پر فراز و نشیب پرتره را باید در گذشته ای نه چندان دور و در زمان  ثبت اختراع دوربین، دنبال کنیم. زمانی که حرف اول هنر های دیداری، در دستان نقاشان بود. ولی در پایان حکومت نقاشان و با ورود ابزار های حرفه ای تر به صنعت عکاسی، مردم وارد یک رویداد تاریخی شدند و به همان اندازه از نقاشی فاصله گرفتند.

زمانی که مردم باید در مقابل بوم نقاش، منتظر خلق چهره خود می شدند، بسیار طاقت فرسا بود. برای همین، با کشف عکاسی، ذهن ها درگیر زمان کوتاه آن برای ثبت یک اثر شد. هر چند چالش بزرگی در آغاز وجود داشت و آن طولانی بودن زمان نورپردازی بود.

عکاسان، با قرار دادن پنجره های نورگیر، در دیوار و سقف آتلیه و استفاده از پرده های نازک، نور خورشید را کنترل و با انعکاس آن به وسیله آینه، سوژه های خود را نورپردازی می کردند. کم کم، عکاسی، مورد اقبال عمومی قرار گرفت و به پیشرفت خود ادامه داد. زمان پیشرفت این تکنولوژی رسیده بود. دوربین هایی ساخته شد با حجم کمتر و قابل حمل و این رخداد، عکاسان را از آتلیه ها به سمت بیرون سوق داد و دنیای بزرگی را برای صنعت عکاسی خلق کرد. آنها، از خانه ها و اتلیه های خود خارج شدند. نور خورشید، مستقیم در اختیارشان بود. توانستند، به دوردست ها سفر کنند. به جنگ ها بروند. مراسم ها و آداب مذهبی دنیا را عکاسی کنند و پس گذشت زمانی نه  چندان زیاد،، دنیا را فتح کنند.

 

ارتباط پرتره و شبکه های اجتماعی

 

 

 

 با ورود گوشی های همراه به بازار، عکاسی پرتره، وارد فاز جدیدی شد. پیشرفت دوربین های عکاسی، شرکت های بزرگ تلفن همراه، را راغب کرد که دوربین های گوشی خود را، هر چه حرفه ای تر، در اختیار عموم مردم قرار دهند. دلیل دیگر این تصمیم، افزایش ارزش گوشی همراه بین مردم بود. همه افراد جامعه، گوشی مخصوص خود را داشتند و چه بهتر که، دوربین حرفه ای مخصوص به خود را هم داشته باشند. با گوشی های همراه دوربین دار، در کنار پیشرفت تکنولوژی در صنعت عکاسی، دیگر هیچ کس جلودار عکاسی پرتره نبود. مردم برای ثبت خود، عکس می گرفتند و عاشق بیشتر دیده شدن بودند. همین مهم، دلیل رشد بالای دنیای مجازی شد. شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، فیس بوک و ...، هر روز پیشرفته تر شدند و در اندیشه جذب مخاطب بیشتر، فضای بزرگی را در اختیار عکاسان خود گذاشتند. کاربران، عکس های بیشتری از خود، به انتشار گذاشتند و عکاسی پرتره به رشد خود ادامه داد.

 

ضرورت عکاسی پرتره در جامعه

آیا عکاسی پرتره، یک ضرورت است یا یک انتخاب؟

  باید پذیرفت، امروز، عکاسی پرتره، قسمتی جدا نشدنی از روزمره عموم مردم شده است. این پدیده جای خود را در تمام جوامع دنیا باز کرده است و اکنون دیگر کسی نیست که بگوید، یک عکس پرتره از خود ندارد. پس به اندازه تمام مردم دنیا، حداقل یک عکس وجود دارد. این تعداد، رقم بسیار بزرگی را می سازد. برای همین عکاسی پرتره، بیان گر احساسات مردم شد. وقتی انواع رویکرد های پرتره را از هم تفکیک می کنیم، متوجه لزوم آن در جامعه می شویم. 

هر چقدر که عکاسی پرتره بزرگ شد، بیشتر در لایه های جامعه نمایان گردید. با ورود چشم گیر آن در زندگی مردم، پا را از یک پدیده فانتزی، فراتر نهاد. دیگر مردم برای تفریح و صرفن، داشتن یک عکس پرتره، عکاسی نمی کردند. پرتره وارد احساسات مردم شده بود. ثبت خشم، غم، خوشحالی، نفرت، دشمنی و  حتی قدرت طلبی، مهمترین تعریف جدید پرتره شد. یک عکاس پرتره، با نگه داشتن یک لحظه از زمان، می توانست، جمعی را غمگین کند و یا اینکه، خوشحالی و شادی را به ارمعان بیاورد. این یعنی، چالشی جدید برای جامعه ای که به دنبال رشد و ارتقا «شخصیت اجتماعی» خود است. هر چند که جوامع دیکتاتوری با سو استفاده از همین احساسات، می توانند واقعیت را دست کاری کنند و یا واقعیت را به گونه ای دیگر نمایان کنند. ولی بدون شک، هیچ گاه نمی شود، با سیاهه نمایی، حقیقت را کتمان کرد. عکاسان زیادی در حال مبارزه با همین پدیده شوم هستند، تا با هنر خود، واقعیت تاریخ را، برای همیشه ثبت کنند؛ برای همه به نمایش و برای آیندگان به یادگار بگذارند.

 

 این یعنی، بزرگترین چالش عکاسان حرفه ای، جهت پیدا کردن مهارت ها و فنون لازم، برای هر چه بهتر به تصویر کشیدن پرتره.

این مهم برای کسانی که شغل آنها، در رابطه مستقیم با عکاسی است، نماد بیشتری دارد. اگر درآمد شما، از راه عکاسی است، بدون داشتن علم واقعی آن، نمی توانید در بین رقیبان خود، دوام بیاورید. اگر بپذیریم که عکاسی پرتره، یک هنر آغشته به علم است، صرفن داشتن هنر و نداشتن علم آن، شما را در معرض پرتگاه شکست قرار خواهد داد. 

از این روی باید انواع رویکرد های پرتره را شناخت و سپس، برای بهتر شدن، با رویکرد های متفاوت، عکاسی کرد.

 

انواع رویکرد های عکاسی پرتره

 به دلیل سرعت پیشرفت علم و افزایش خلاقیت و توانایی های مردمی در هنر، همواره در حال تغییر و تحول راه کار های مربوط به پرتره هستیم. برای همین باید پرتره را خوب بشناسیم و به بخش بخش آن آگاهی داشته باشیم.


پرتره می تواند بسته به سبکی که برای آن هدف گذاری می کنیم، بسیار متفاوت باشد. از طریق سبک ها و تکنیک های مختلف، عکاسی پرتره یکی از برجسته ترین اشکال تصاویر است. 


با پیشرفت علم روانشناسی و در کنار آن عکاسی، پرتره نیز، وارد فاز جدیدی به نام "زیبایی شناسی" شد. علم زیبایی شناسی در عکاسی پرتره، بهترین تقسیم بندی را در این سبک ایجاد کرد و باعث ایجاد رویکرد ها یا به نوعی شیوه های مختلف در عکاسی پرتره شد.

 

رویکرد های پرتره به چهار بخش تقسیم می شوند :

  • ایده پردازانه (constructionist)

  • خلاق (creative)

  • بی پرده و صادقانه (Candid)

  • محیطی«وابسته به محیط» (environmental)

 

هر کدام از سبک ها، جایگاه متفاوت خود را در پرتره نگاری دارند.
در قسمت های بعدی این مقاله درباره هر کدام به تفسیر، گفتگو خواهیم کرد. 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش