انواع رویکردها در عکاسی پرتره «ایده پردازانه constructionist»

 

اعضا و دنبال کننده های مقاله های من، به یکی دیگه از بلاگ های من خوش آمدید.
در این نوشته، من را دنبال کنید تا درباره یکی از مهم ترین رویکردهای پرتره در عکاسی گفتمانی داشته باشیم.

پرتره در رویکرد  ایده پردازانه: 

همان طور که در مقالی قبل درباره آن گفتگو کردیم (تاثیر پرتره در جوامع و ضرورت آن)  بسته به سبکی که برای پرتره هدف گذاری می کنیم، رویکرد های متفاوتی را می توانیم داشته باشیم. 

رویکرد های پرتره عبارت هستند از :

  • ایده پردازانه constructionist
  • خلاق (creative)
  • بی پرده و صادقانه Candid
  • محیطی (وابسته به محیط) (environmental)

که در این نوشته، سبک ایده پردازانه را برسی می کنیم
همانطور که از اسمش پیداست، عکاس به دنبال ایجاد ساختاریست که از قبل در ذهن خود آماده کرده است. چه در فضای باز و چه در فضای  بسته، می توان فضایی را برای یک پرتره ایده پردازانه، خلق کرد.  
یک عکاس ایده پرداز به موضوع توجه بیشتری می کند و مدام در حال پردازش آن موضوع است تا زبان بدن سوژه را تغییر داده و ژست را دستخوش نگاه خود می کند.
بگذارید مثالی بزنم.
فرض بگیرید یک زوج برای عکاسی به اتلیه شما می آیند و از شما می خواهند که عکسی عاشقانه از آنها بگیرید. همان لحظه، ذهن پردازشگر شما، آنالیز خود را آغاز می کند. نخست به هر دوی آنها می کند و سپس تصمیم می گیرد که عکس را در بیرون آتلیه بیاندازد یا داخل آتلیه. در همان هنگام به ژست های مختلفی که به آنها می آید بیشتر توجه می کند. آنجا شما هستید و صد ایده خلاقانه که قرار است یکی از آنها به انتخاب از دریچه دوربین گرفته شود. اینجاست که شما، رویکردی ایده پردازانه را دارید که با صحنه آرایی و نورپردازی و تکنیک های عکاسی، خالق آن عکس شده اید.


سوژه های بسیاری برای موضوع ایده پردازانه وجود دارد.

چند نمونه را مثال بزنم؟

شخصی که می خواهد ثروت خود را به رخ دیگران بکشد. به شما می گوید چه ایده ایدارید ثروتم به چشم بیاید. شما یک صندلی شاهانه را تهیه می کنید و سپس به سوژه ژستی را می دهید که نهایت ثروت را در آن به نمایش گذاشته اید. شاید از او در کنار ثروتش عکس بگیرید. شاید او را به باغ شخصیش ببرید و با لباس فاخر او را به نمایش بگذارید. شاید هم در هنگام بازی قلف که نماد ثروتمندان است، عکسی را تهیه کنید. 
اگر توجه کنید، تمام ایده های که به شما گفتم، همین حالا که در حال نگارش این متن هستم به ذهن من رسید. پس همه موارد در گروه عکاسی ایده پردازانه شکل گفته است.

یک مادر بارداری را در نظر بگیرید که شکم خود را نگه داشته و به سمت پایین نگاه می کند تا مفهوم انتظار را انتقال دهد. اینجا تمام ذوق و هنر شما در این است که از ایده ای استفاده کنید که به بیننده بگوید، مادری که منتظر است. و اگر موفق به ثبت آن حس شوید، ایده پردازی شما پاسخ داده است.

خانواده ای که شاد است و می خندد و رو به دوربین تمام حس خود را نمایش می دهد. عکاس افراد خانواده را چیدمان می کند و بهترین حالت را به آنها می دهد و در پایان عکسی زیبا و ایده پردازانه خلق می شود.

مثال های بالا، همه نمایش یک رویکرد ایده پردازانه است.
در عکاسی تبلیغاتی در صورتی که انسان برای نشان دادن هدف، نقش اصلی را داشته باشد، نیز ما عکسی با ایده های مختلف خواهیم گرفت. این ایده ها برای فروش و جدب بیشتر مشتری، خود را نمایان می کند.  پس وقتی برای  تبلیغات و بازاریابی ایده ای  مطرح می شود، عکاس از رویکرد ساختاری و ایده پردازانه استفاده کرده است.

تا اینجا متوجه شدیم که عکاس، تصویر را در یک مضمون یا مفهوم کلی، جاسازی می کند تا از ایده پردازی خود، یک پرتره با رویکرد ایده پردازانه ایجاد کند.

 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش